Message From The Chairman

   Değerli okuyucularımız; Çarşamba Ticaret Borasası olarak 19. hizmet yılımıza ulaşmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz. Borsamız kuruluşundan bu yana oluşturduğu birikimlerini ve gücünü Çarşambamız için gereğini gördüğü yatırımlara ve önceliklere aktararak sosyal, kültürel, sağlık, eğitim, ekonomik yönden yine Çarşambaya Dönüşümünü sağlamaya yönelik projelere öncelik vermiş ve bütçe ölçüleri nisbetinde de bu projeleri uygulamıştır. Bunlardan bazılarını;Çarşamba Devlet Hastanesi Diyaliz Ünitesinin ilk kurulumu ve tekerlekli sandalye alımı, Eski Samsun SSK Hastanesine oda teşrişatları, Eğitim yardımları(çeşitli ilk ve orta öğretim kurumlarına), sosyal amaçlı yardımlar, Çarşamba Vergi Dairesi bahçe düzenlemesi(beton parke döşemesi), ve en önemlisi olarak gördüğümüz "ÇARŞAMBA TİCARET BORSASI MESLEK YÜKSEKOKULU"(anahtar teslim olarak) yapılmasını birkaçı olarak sıralayabiliriz.

       Çarşambamız için olduğu kadar Karadeniz Bölgemizde de en önemli zirai olan fındığımızın olmazsa olmazları başında gelen lisanslı depoculuk ve ürün tahsis borsacılığı sistemine geçilmesi konusundaki görüşlerimizi TOBB'de dile getirdik. 2004 yılında Ürün Tahsis Borsası, 2005'te de Lisanslı Depoculuk yasaları çıktı. Ama bu kezde vergilendirme konusunda çıkan sorunlar nedeniyle bir gelişme sağlanamadı. Neticede tüm bu sorunların üstesinden gelindi ve şimdi dünya ülkelerinin yıllar önce geçtikleri sistemleri ülkemizde oluşturmaya gayret ediyoruz.

      Sistem, aslında Türk Tarımı için çok önemli gelişmeleride beraberinde getirecektir. Çünkü ülkemizde hasat dönemleri çok kısadır. Bir bilemediniz Bir buçuk ay içinde hasat dönemi bitmektedir. Bunun doğal sonucu olarak, ürün piyasaya sunulduğunda arz fazlası oluşuyor ve üretici, ürününe istediği fiyatı alamıyor. Belki, bir süre sonra bir miktar yükseliyor ama, üretici bu süreyi çeşitli nedenlerle bekleyemiyor ve ürünü düşük fiyatla elinden çıkartmak zorunda kalıyor.

    Lisanlı depolar, bu noktada, üreticimizin imdadına yetişecek çok önemli argüman olacaktır. Bu depolarda ürünler, AB standartlarına göre tahlil edilecek ve bu tahlil neticesinde depolarda stoklanacak, kaliteleri korunacaktır. Üretici ise, ürünü karşılığı alacağı makbuz senedini, ihtiyaçları doğrultusunda istediği kadar ürününü satarak bedelini kullanabilecektir.

    Sanayicilerimiz açısından da sistem birçok yenilik getirecektir. Sanayicilerimizin daha önce yüklenmek zorunda kaldıkları depolama sorunundan da kurtulacaklardır. İstedikleri zaman, istedikleri kalitede ürüne, Türkiye'nin neresinde olursa olsun, bilgisayar aracılıpı ile ulaşabileceklerdir. Bu çok önemli bir adımdır.

    Lisanslı Depoculuk-Ürün İhtisas Borsası-Vadeli İşlem Borsası bu üç olgunun gerçekleşmesi tarım ürünlerinde olduğu gibi fındık ürünümüzün geleceğini oluşturan en önemli konular olup TOBB bünyesindeki yapılan çalışmalarda da bu konunun önemini her daim ifade etmekteyiz.

    Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde 12/12/2009 tarihinde yapılan kotasyonunda fındık olan borsaların yönetim kurulu başkanları toplantısında da lisanslı depoculuğun önemi vurgulanarak yaklaşmakta olan 2010 fındık sezonu öncesinde halihazırda Fiskobirlik ve Toprak Mahsülleri Ofisi'nin kullandıkları depolar fiziki olarak lisanlı depoculuğa uygun olup olmayacağının araştırılması görevi Karadeniz Teknik Üniversitesi bir ekip oluşturarak sonucunu bir rapor halinde TOBB'ne verilmesi kararlaştırılmıştır. Bundan sonrasında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nce yapılacak çalışmalarında takipçisi olduğumuzu ifade etmek isterim

    Borsa üyelerimizin; yönetim kurulumuza ve meclisimize vermiş oldukları desteğe ve teveccühe  teşekkürlerimi sunar yeni oluşan meclis ve yönetim kurulumuzun yapacağı hizmetlerin borsamıza, ve bölgemize hayırlı ve uğurlu olamasını temenni eder,saygılar sunarım.